A vonzás törvénye bevezető
A vonzás törvénye elmélete szerint a gondolatoknak teremtő ereje van! Amire gondolunk, és hisszük, hogy ez lehetséges, az előbb-utóbb a valóságban is megmutatkozik.
Ez a gondolat, legyen az akár jó, vagy akár rossz, azt magadhoz vonzod.
Ebben a cikkben összeszedem a törvénynek az ősi eredetét, a leírását és a legfőbb modern tanítók bemutatását.
Az eredete
A vonzás törvényének eredete visszanyúlik az emberi filozófiák és vallások történetébe. A modern korban a népszerűsítése a 19. századi New Thought, vagyis az Új Gondolat mozgalomhoz köthető.
Platón szerint az igaz valóság nem a fizikai világ, hanem az ideák és tökéletes formák világa, amelyekhez az emberek csak akkor férhetnek hozzá, ha képesek felszabadítani elméjüket a barlang árnyékaiból, vagyis a fizikai és illuzórikus világ korlátozó hatásai alól. Az emberi lélek kulcsfontosságú szerepet játszik a valóságunk és a sorsunk formálásában. Platón szerint a lélek tisztasága és isteni eredete határozza meg a boldogságunkat és a fejlődésünket.
Pythagoras filozófiájának központjában a harmónia és az egység álltak. Nem beszélt konkrétan a vonzás törvényéről, az ő tanításai az univerzum rendjéről és a belső világunk hatásáról szólnak, ami bizonyos értelemben előrevetíti a vonzás törvényének elveit.
Hitt abban, hogy az univerzum alapvető rendje és harmóniája matematikai elveken alapul. Minden dolognak megvan a maga frekvenciája, amely összhangban van a kozmosz egészével. A számok és a geometriai formák a világ alapvető építőelemei. A vonzás törvénye szerint a gondolataink és érzelmeink is rendelkeznek egyfajta rezgéssel és energiával, amely hatással van a valóságunkra.
Az amerikai New York Times 1879. április 6-i kiadása az első jelentősebb újság, amiben szerepel „a vonzás törvénye” kifejezés a coloradói aranylázzal és a gazdagság vonzásával kapcsolatban.
1902-ben, a századforduló környékén, John Ambrose Fleming fizikus és villamosmérnök úgy vélte, minden gondolat, bármekkora is, vonzási energiával bír. Ennek hatására a cél egyre pontosabban körvonalazódik, és egyre nagyobb ereje van, mígnem a növekedési folyamat befejeződik és ténnyé válik.
Thomas Troward állítása szerint minden emberi történést egy gondolat előz meg.
Napoleon Hill „Think and Grow Rich” című híres könyvének magyar fordítása „Gondolkodj és gazdagodj”. Itt beszélt először arról a koncepcióról, hogy a pozitív gondolatok segítenek elérni a sikert. Nem említette kifejezetten a vonzás törvényét, az ő munkássága megalapozta a modern LOA tanításokat.
A vonzás törvénye a 2006-ban megjelent A titok című filmmel került be a köztudatba. Illetve Rhonda Byrne féle „The Secret”, A Titok könyve.
A vonzás törvénye
A törvény modern híve szerint a vonzás törvénye a kvantumfizikában gyökerezik. Szerintük a gondolatoknak olyan energiájuk van, ami a mágnesességhez hasonlóan vonzó energiával bír.
A vonzás törvénye azt állítja, hogy a hasonló vonzza a hasonlót. Ha valaki folyamatosan pozitív gondolatokra koncentrál, akkor pozitív eseményeket és körülményeket vonz az életébe. Ugyanez vonatkozik a negatív gondolatokra is: ha valaki félelmeire vagy aggályaira összpontosít, akkor azok valósággá válhatnak.
Hogyan használd
Tudnod kell, hogy valójában mire vágysz, és kérd azt az univerzumtól. Az Univerzum fogalmát tágan használják: teremtőként, Istenként vagy bármi másként is felfogható.
Összpontosítsd az érzelmeidet a kívánt dologra, és érezz hálát, lelkesedj érte.
Viselkedj és érezz úgy, mintha már megtörtént volna a kívánt dolog.
Légy nyitott, és fogadd el, amit kapsz.
Ha az ember arra gondol, hogy mije nincs, akkor a hiányból fog még többet kapni; ezt a negatív gondolatoknak köszönheti.
Megírom a híres tanítókat és könyveiket, akik ezt hosszabban kifejtik.
Milyen tudományos bizonyítékok támaszthatnák alá a vonzás törvényét?
A kvantum összefonódás és a nemlokalitás
A kvantummechanikában olyan jelenségek, amelyek azt sugallják, hogy a részecskék, amelyek egyszer kölcsönhatásba léptek egymással, képesek egymás állapotát azonnal befolyásolni, bárhol is legyenek az univerzumban. Ez egy rendkívül titokzatos és furcsa jelenség, amely a klasszikus fizika törvényeivel szemben áll, és a helyhez kötöttség és az időbeli késleltetés fogalmát is áthágja!
A legérdekesebb dolog az, hogy ha az egyik részecske állapotát megváltoztatjuk, azonnal hatással lesz a másik részecskére is, bármilyen távolságra is legyenek egymástól.
Einstein ezt „fantomhatásnak” nevezte, mivel ellentmondott a relativitás elmélete szerinti lokalitás elvének, ami szerint az információ nem lehet gyorsabb a fénysebességnél.
A kvantum összefonódás hasonlóságot mutathat a vonzás törvényével abban, hogy a két távoli dolog vagy gondolat összekapcsolódik egy szintetikus vagy energiamezőn keresztül. Azonban a vonzás törvénye nem a fizikai, hanem inkább a mentális és érzelmi rezgésekre épít. Míg a kvantumfizika az anyagi világ összefonódásait és kölcsönhatásait vizsgálja, a vonzás törvénye inkább a szándékok, érzések és gondolatok hatásait helyezi a középpontba.
A kvantumfizika szerint a részecskék és az energiák mind a szuperpozíció (múlt és jövő egyidejű jelenléte) és a helytől való függetlenség (nemlokalitás) jellemzői révén „összeérhetnek”.
Ha az univerzumban minden egyes részecske vagy entitás valamilyen „rezgést” vagy energiát képvisel, amelynek frekvenciája van, akkor az elmélet szerint, ha mi is képesek vagyunk egy adott frekvencián „rezegni”, akkor más dolgok is képesek rezonálni a mi rezgésünkkel, és ennek következményeként közelebb vonzódhatnak hozzánk. Ez hasonlít a vonzás törvényére, amely arról szól, hogy mi is képesek vagyunk az „energiánkat” és „rezgésünket” harmonizálni azzal, amit szeretnénk vonzani.
Tudományos vélekedés a vonzás törvényéről
A tudósok kritikusak az ellenőrizhetőség és a bizonyíték hiánya miatt. A törvény elnevezést és a modern tudományra való utalásokat is nehezményezik, mivel bár az agyhullámok valóban léteznek, és elektromos jeleket bocsátanak ki, a kvantumfizika nem úgy viselkedik, ahogy a vonzás törvénye hívei állítják. A vonzás törvénye hívei szerint a törvény nem a tudományos értelemben értendő, hanem hasonló például a karma törvényéhez.
A tudományos közösségben sokan pszichológiai és neurobiológiai szempontból vizsgálják a jelenséget, nem pedig spirituális vagy metafizikai hatásokra összpontosítva. A tudósok többsége azt állítja, hogy nincs tudományos alapja annak, hogy a gondolatok közvetlenül alakítják a valóságot.
Szerintük placebo-hatás és pszichológiai tényezők befolyásolják a történéseket, mint pl a pozitív gondolkodás, de nem mágikusan értve ezt.
A neuroplaszticitás és az elme hatása a viselkedésre: Az agyunk képes alkalmazkodni és új kapcsolatokat kialakítani a tapasztalatok alapján. A pozitív gondolkodás, az új készségek elsajátítása a célzott cselekvés mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy egy személy másféle valóságot alakítson az életébe, amit a cselekvései határozzák meg, nem pedig az univerzum vonzása.
A vonzás törvénye tanítói és írói
Közös vonásuk a tanítóknak, hogy a pozitív gondolkodás, a szándékok ereje, valamint az energiák és rezgések szerepét hangsúlyozzák abban, hogy hogyan formálhatjuk meg a saját valóságunkat. Ezek az írók és tanítók nemcsak könyveket írtak, hanem előadásokat is tartottak, és világszerte rengeteg ember életét változtatták meg!
A tanítók
1. Esther és Jerry Hicks
Az egyik legismertebb és legnagyobb hatású pár a vonzás törvénye népszerűsítésében. Esther Hicks közvetítő szerepet játszik, mivel úgynevezett „Abraham” entitások csatornázásával kommunikál, akik szerintük a törvények és univerzális igazságok isteni szintű ismerői.
Kulcsfontosságú elem náluk az érzelem. Azt mondják, hogy amikor jó érzéseink vannak, akkor a dolgok könnyebben jönnek az életünkbe, míg ha negatív érzelmeket táplálunk, azzal akadályozzuk a vonzást.
Gyakran beszélnek a forrásról, amely számukra a Legfelsőbb Forrástudat, vagy Isteni Erő, Belső Én vagy egyszerűen az Univerzális Energia. Az üzenet központjában a forrás és annak kapcsolata az emberi tudatossággal van, és fontos szerepet kap a vonzás törvénye kontextusában is.
A forrás az az eredeti, végtelen intelligencia, amely mindent létrehozott és fenntart, és amely minden létezőben jelen van. A forrás nem egy külső, elkülönült entitás, hanem inkább egy olyan energia vagy tudat, amely egyesíti az egész univerzumot és minden egyes ember tudatosságát.
Könyvei
Kérd és megadatik!
Kérd és megadatik 2 – A tudatos szándék megdöbbentő ereje
A vonzás törvénye
A bőség törvénye
Belépés a vonzás örvényébe
A kapcsolatok törvénye
2. Rhonda Byrne
Rhonda Byrne egy másik híres népszerűsítője a vonzás törvényének, és „The Secret”, A titok című könyvével vált világhírűvé. A könyvet több mint 30 millió példányban adták el, és film is készült belőle. A munkája arra összpontosít, hogy miként használhatjuk a vonzás törvényét a mindennapi életben, hogy elérjük vágyott céljainkat, legyen szó pénzről, kapcsolatról vagy karrierről
Nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a vágyott dolgokat már előre lássuk magunk előtt, és vizualizáljuk, hogy azok valóban az életünk részévé válnak. A könyveiben és filmjeiben több sikeres személyiség osztja meg történetét arról, hogyan alkalmazták ezt a gyakorlatban.
A Könyvei
A The Secret – A titok
The Power – A titok törvényei
The Magic – A titok fényében
3. Joe Vitale
Népszerű szerző, aki a vonzás törvényének tanításával szerzett hírnevet. Vitale könyveiben és előadásaiban gyakran foglalkozik a személyes fejlődéssel, a belső változásokkal és az életünkre gyakorolt hatással, amit a vonzás törvénye hozhat.
Azt hangsúlyozza, hogy a külső világ megváltoztatásához először bennünk kell változást elérnünk. A saját belső fejlődés, az önismeret és a mentális állapot kulcsfontosságúak a vonzás törvénye működésében. Vitale inkább gyakorlati példákat és technikákat oszt meg, mintsem elméleti magyarázatokat
Könyvei
Az Erő
A Titok és még több
4. Bob Proctor
Ő elsősorban a pénzügyi sikerre összpontosít, és a személyes fejlődésre helyezi a hangsúlyt, arra, hogy miként érhetünk el gazdagságot és sikert a tudatos gondolkodás által.
Proctor azt tanítja, hogy a sikerhez való hozzáállás és a tudatos elme fejlesztése szükséges ahhoz, hogy a vonzás törvénye valóban működjön.
Könyvei
You Were Born Rich
The ABCs of Success
5. Neville Goddard
Az elhívás törvénye, a vizualizáció és a mentális teremtés erejére összpontosított.
Hangsúlyozta, hogy a valóságot a tudat formálja, és hogy az emberek képesek irányítani az életük eseményeit a gondolataik, érzelmeik és vizualizációik révén.
Goddard hangsúlyozza, hogy a hit ereje, a mély meggyőződés, hogy bármit meg tudunk teremteni, szintén szükséges ahhoz, hogy a kívánt dolgokat bevonzzuk. Az embernek el kell hinnie, hogy képes irányítani a saját valóságát, és hogy a legnagyobb akadály a saját hiedelmeiben van
Könyvei
Érzelem a titok
A tudat hatalma
Felébredt képzelet
Motivációs előadók és tanítók
Bob Tracy
Elismert amerikai motivációs előadó, író és tréner, aki szintén az üzleti és pénzügyi sikerre koncentrál, és amely hasonlít Bob Proctor filozófiájához, de Tracy inkább a célkitűzés és az időgazdálkodás témáira helyezi a hangsúlyt.
Könyvei
Eat That Frog
The Psychology of Achievement
Joe Dispenza
A neurotudományok és a személyes fejlődés kombinálásával segíti az embereket. Ő nemcsak a vonzás törvényével, hanem az agy és test kapcsolatával foglalkozik, és azt hirdeti, hogy a tudat képes megváltoztatni a testünket és az életünket.
Könyvei
Breaking the Habit of Being Yourself
You Are the Placebo
Magyar motivációs előadók és tanítók
Szabó Péter
Magyarország egyik legismertebb motivációs előadója és személyes fejlődésre, sikerre koncentráló tanítója. Ő a „Gazdagodj Okosan!” című könyvével vált széles körben ismertté. Az ő filozófiája a pénzügyi tudatosság, az önfejlesztés és a pozitív gondolkodás erejére épít. A vonzás törvénye szerint ő is azt hirdeti, hogy a pénzügyi sikerhez vezető út mentális beállítottságot és gondolkodásmódot igényel.
Előadások és tréningek: Szabó Péter számos élő előadást és tréninget tart, ahol az embereket arra tanítja, hogyan válhatnak sikeresebbé, hogyan gazdagodhatnak, miközben fejlesztik a személyes és pénzügyi tudatosságot.
Könyvei
Gazdagodj Okosan!
Szabó Péter és Brian Tracy – Az önfegyelem ereje
Állj félre a saját utadból! – Hozd ki az életedből mindazt, ami benne van!
Van élet a halál ELŐTT!
Merj! Nevess! Szeress!
Többet róla itt: LINK
Prepok Zsuzsi
NLP és life coach, manifesztációs szakértő. Szakterülete az emberi elme képességeinek felhasználása traumák és betegségek gyógyításában, célok elérésében, önmagunk fejlesztésében.
Többet róla itt: LINK
Youtube csatornája itt: YT
Biblia, keresztények és a vonzás törvénye
A vonzás törvénye és a bibliai tanítások között vannak különbségek, a hit ereje, a pozitív gondolkodás, a cselekvés és a szavak ereje mind olyan témák, amelyek mindkét rendszerben fontos szerepet játszanak. A keresztények számára azonban a gondolatok és szavak hatalmának alkalmazása mindig Isten akaratával és vezetésével összhangban kell, hogy legyen. A Biblia tanításai és a vonzás törvénye tehát közel állhatnak egymáshoz, de a keresztények számára a hit és Isten irányítása az alapvető.
Összegzés
A pozitív gondolatok, a hálás és szeretetteljes érzések képesek pozitív eseményeket, embereket és lehetőségeket vonzani az életünkbe!
„Bárki lehetsz, bármit tehetsz, bármire szert tehetsz.”
Esther Hicks
További Spiritualitás hírek: https://hohoka.com/spiritualitas/
Információkat javarészt a könyvek olvasásából, illetve a Wikipedia és a Mesterséges Intelligencia ChatGPT (OpenAI) segítségével, válaszok biztosításával gyűjtöttem össze és alkottam meg ezt az összefoglaló cikket!