Metánt termelő baktériumok a Marson?

Metánt a Acidalia_Planitia_and_Tempe_Terra_ESA203354

Metán a többi bolygón

A korábbi cikkemben összefoglaltuk azt, hogy a Szaturnusz Titan nevű holdján extrém életformák is lehetnek, többek között metanogén mikroorganizmusok, amelyek szerves anyagok lebontásával metánt termelnek, és olyan anaerob környezetben élnek, ahol oxigén sincsen. Cikk itt: https://hohoka.com/titanon-lehetseges-e-az-elet/

Beszámolók

Newscientist beszámolója szerint kilóméterekkel a mars felszíne alatt vannak olyan régiók, ahol metánböfögő, metánt termelő baktériumok lehetnek!

A NASA marsjárója, a Curiosity a kutatásai során a lézerspektrométer műszere többször azonosította a metán jelenlétét. Akkor úgy vélték, hogy vagy biológiai aktivitás során keletkezhet a metán, akárcsak itt a földön, vagy ha nem élőlények által kibocsátott a metán gáz, akkor az a folyékony víz jelenlétéhez köthető geológiai aktivitásra utal, ami szintén nagy jelentőségű felfedezés lenne.

Andrea Butturini a Barcelonai Egyetem mikrobiális ökológusa és csapata olyan felszín alatti régiókat kerestek a Marson, amik máig lakhatóak lehetnek. A vörös bolygó északi részén az Acidalia Planitia sötétebb régiójában, nagy kiterjedésű síkságon kutatták ezt.

Ezek a felfedezett területek segíthetik a jövőbeli kutatásokat és a felszín alatti jéglerakódások értékes erőforrásként szolgálhatnak a jövőbeli Mars-missziók számára!

Úgy vélik, hogy több milliárd évvel ezelőtt óriási óceán boríthatta ezt a térséget, illetve aktív vulkáni tevékenységek is zajlottak itt.

Metánt kereső és élet után kutató eszközök

Earth.com oldalt is tanulmányozva beszámol arról is, hogy az Európai Űrügynökség (ESA), 2028-ban a Rosalind Franklin nevű rover felbocsátását tervezi.

Ez késhet, mivel eredetileg Oroszországgal tervezték ezt a napenergiával hajtott eszközt, de mivel az ESA felbontotta a szerződést az Oroszokkal, így új helyszínt keresnek a kilövésre. Ez az eszköz olyan fúróval rendelkezik, amely több mint 2 méter mélységig képes lesz behatolni a Mars felszínébe. Felszín alatti réteget és ásványi anyagokat fogja vizsgálni speciális lézeres eszközökkel ott helyben. Sokat megtudhatunk a kéreg geológiai evolúciójáról, légkör és az éghajlat alakulásáról illetve kitudja mutatnia szerves vegyületeket és a biológiai élet aktivitását!

További űrkutatás hírek itt! https://hohoka.com/urkutatas-bolyguk-idegen-biologiai-elet-fejlett-civilizaciok/

Részletesebb leírás a Franklin roverről itt olvashat.

Metán mars Forrás: CC-BY-SA-4.0., Wikipedia: Link
Metánt a marson Forrás: CC-BY-SA-4.0., Wikipedia: Link

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük