A Dyson-gömb
Dyson-gömb: Az elméleti koncepció szerint egy fejlett idegen civilizáció az anyacsillaga köré épít egy hatalmas, gömb alakú szerkezetet, amely az összes kisugárzott energiát összegyűjti és hasznosítja. Ez lehetővé tenné a civilizáció számára, hogy szinte korlátlan mennyiségű energiához jusson! Ezt az elméletet Freeman Dyson amerikai fizikus és matematikus alkotta meg 1960-ban.
Felépítése
Nem egyetlen szilárd gömbként képzelik el ezt a megastruktúrát, hanem sok kisebb napelem vagy energiafogó egység együtteseként, amelyek gyűrűként vagy hálózatként veszik körül a csillagot. Ezt Dyson-rajoknak is nevezik.
Észlelésük
A tudósok ténylegesen keresnek olyan csillagokat, amelyek fényének eltűnése vagy megváltozása arra utalhat, hogy egy Dyson-gömb veszi körül őket. A csillag által kibocsátott energia infravörös sugárzásként is megjelenik és a kutatók az ilyen sugárzási jeleket is figyelik. A Project Hephaistos nevű kutatási program az európai Gaia űrteleszkóp, az amerikai 2MASS és a NASA WISE űrteleszkópjainak adatait használja, hogy infravörös jelek után kutasson, amelyek egy Dyson-gömbre utalhatnak.
Hány Dyson-gömb csillag lehet
Ezeket a Dyson gömböket olyan fejlett civilizációk építhették, amelyek képesek az űrben, ilyen hatalmas szerkezeteket létrehozni. Az ilyen technológiai nyomok keresése az idegen intelligencia kutatásának a SETI része.
Az egyik legismertebb eset a KIC 8462852, Tabby csillaga, amely 2015-ben került reflektorfénybe a Kepler űrtávcső által. A csillag fényességében szokatlan ingadozások figyelhetők meg. Ez a viselkedés felvetette a lehetőséget, hogy egy Dyson-gömb lehet az oka. Későbbi vizsgálatok azonban arra a következtetésre is jutottak, hogy por is okozhatja a fénycsökkenést. A legfrissebb kutatások szerint azonban valószínűbb, hogy a fényingadozásokat por okozza. Az ultraibolya fény változásai sokkal jelentősebbek, mint az infravörös fényben észlelt eltérések, ami arra utal, hogy a pislákolás forrása valószínűleg porfelhő lehet, mivel az ilyen apró szemcsék így viselkednek.
2024-ben újabb lehetséges Dyson-gömb gyanús objektumokat azonosítottak. Hét potenciális jelöltet találtak, amelyek mind M-típusú törpecsillagok körül találhatók, nagyjából ezer fényéves távolságon belül van a földtől. Ezeket a csillagokat a WISE, Gaia és 2MASS égboltfelmérő programok során figyelték meg. A kutatók ebben az esetben is hangsúlyozták, hogy anomáliák természetes okokkal is magyarázhatóak, például porral vagy a galaxisok infravörös sugárzásával.
Idegen civilizációk
Az idegen civilizációk szintbesorolásának fogalma a Kardasev-skálához kapcsolódik, amelyet Nyikolaj Kardasev orosz asztrofizikus dolgozott ki 1964-ben. A Kardasev-skála egy hipotetikus osztályozási rendszer, amelyet a tudományos-fantasztikus irodalom gyakran felhasznál. Ez a skála osztályozza a civilizációk technológiai fejlettségét az alapján, hogy mennyi energiát képesek felhasználni. A skála három fő kategóriát határoz meg.
I-es típusú civilizáció: Planetáris civilizáció
Energiaszint: Képes a saját bolygója összes elérhető energiáját felhasználni. Napenergiát, szélenergiát, vízenergiát stb. A földön az emberiség jelenleg 0,73-as szinten van a skálán, vagyis még nem érte el az I-es szintet. Ahhoz, hogy I-es típusú civilizációvá váljunk, a teljes földi energiafelhasználásunkat meg kellene sokszorozni!
Egy I-es típusú civilizáció képes lenne megakadályozni a bolygón belüli katasztrófákat pl. földrengéseket, és az időjárást is szabályozhatná. Juthatna erről eszünkbe a HAARP technológia.
II-es típusú civilizáció: Csillagrendszeri civilizáció
Energiaszint: Egy ilyen civilizáció képes egy teljes csillag energiáját kiaknázni. Legismertebb elméleti példája a Dyson-gömb, amiről fentebb írtam. Az emberiség jelenlegi technológiai szintjén ez a fogalom pusztán sci-fi, de ha sikerülne Dyson-gömböt építenünk a Nap köré, akkor elérnénk ezt a szintet.
Egy ilyen civilizáció képes lenne például minden szükséges energiát előállítani csillagokból, például űrutazásokat indítani más csillagrendszerekbe, és uralni a saját csillagrendszerét.
III-as típusú civilizáció: Galaktikus civilizáció
Energiaszint: Egy ilyen civilizáció már nemcsak egy csillag, hanem egy teljes galaxis energiáját képes hasznosítani. Ezt a szintet leginkább sci-fi filmekben láthatjuk, mint például a Star Trek filmekben. Egy galaktikus civilizáció képes lenne az egész galaxis bármely pontjára eljutni.
Egyéb kiterjesztett Kardasev skálázás
IV-es típusú civilizáció: Univerzális civilizáció
Energiaszint: Az egész univerzum energiáját képes begyűjteni és hasznosítani, beleértve a fekete lyukak energiáját is.
V-ös típusú civilizáció: Multiverzum civilizáció
Egy ilyen civilizáció az összes párhuzamos univerzumot és dimenziót irányítani tudná. Ennek fogalma még az elméleti fizika határait is túllépi.
Összefoglalva
Az emberiség még az I-es típus elérésétől is messze van, viszont a technológiai fejlődés üteme gyors, így elméletileg az emberiség néhány száz vagy ezer év múlva elérheti a II-es szintet. A Dyson-gömböt gyakran hozzák kapcsolatba az exobolygók és az idegen civilizációk keresésével.
Mi lenne HA?
Ha egy Dyson-gömb létezését bizonyítani tudnánk, az hatalmas tudományos, filozófiai és társadalmi következményekkel járna. Közvetlen bizonyíték lenne arra, hogy az intelligens élet nem csak a Földön létezik. Eddig a SETI rádiójelek után kutatott, de egy Dyson-gömb felfedezése vizuális bizonyíték lenne. Azt bizonyítaná még, hogy az idegen civilizáció fejlett anyagtudománnyal, mérnöki ismeretekkel és energiahasznosítással rendelkezik, amelyek messze meghaladják a jelenlegi emberi technológiát.
Földönkívüli fenyegetések
Ha egy civilizáció képes egy Dyson-gömböt létrehozni, akkor potenciálisan képes lehet csillagrendszerek terraformálására, vagy más csillagrendszerek manipulálására.
Egy ilyen civilizáció barátságos vagy ellenséges?
A SETI-programjának kritikusai arra figyelmeztetnek, hogy jobb lenne nem felfedni magunkat egy potenciálisan fejlettebb idegen civilizáció előtt.
Vallási következmények
Ha bebizonyosodik, hogy léteznek II-es típusú civilizációk, akkor ez sok hitrendszert és filozófiai nézetet átrendezhet. Megrendülne az a hitünk, hogy az emberiség különleges helyet foglal el az univerzumban.
Társadalmi hatások
A felfedezés hatására megnőne a finanszírozás az űrkutatás és csillagászat terén, mivel az emberiség is el akarná érni azt a szintet. Az idegen technológiák megismerése a földi technológiákat forradalmasíthatja az energia és az anyagtudomány területén.
További űrkutatás hírek: https://hohoka.com/urkutatas-bolyguk-idegen-biologiai-elet-fejlett-civilizaciok/
Információkat a Wikipediat átolvasva és a Mesterséges Intelligencia ChatGPT (OpenAI) segítségével, válaszok biztosításával gyűjtöttem össze és alkottam meg ezt az összefoglaló cikket!