A növények teleltetése!

Nézzük a leanderek, rózsák, varjúháj félék és más növények teleltetését.

Leander teleltetése

A leander mediterrán növény, amely érzékeny a fagyra.

Teleltetési időszaka: November végétől kezdjük el és körülbelül márciusig, tavaszig tart, amikor az éjszakák és a hajnalok se túl hidegek, 0 °C fok fölöttiek és nappal egyre több a napsütés, akkor már kitehetjük a szabadba őket.

Hely: Világos, fagymentes helyek, lépcsőház, fűtetlen garázs, világos pince vagy beépített erkély, de kis fény szűrődjön. Én például az erkélyen, mindig fehér színű télálló textil zsákot szoktam rájuk húzni, ami enyhe fényt is átereszt és tavaszra mindig rendben lesz a növény. Utcán is sokszor látom, hogy a bátrak simán kint hagyják letakarás nélkül és túlélte, bár én nem csinálnám ezt.

Locsolás: Az ajánlás szerint 3-4 hetente kevés vizet kapjon, éppen annyit, hogy a földlabdája ne száradjon ki teljesen. A túlöntözés gyökérrothadást okozhat! Én olyan 1-2 hetente nagyon picit szoktam locsolni, de mindig megnézem a földjét nedves e, sűrűn nem szabad locsolni.

Mikor rakhatjuk ki őket: Március-április fele már leszoktam venni a zsákot és egyre sűrűbben locsolgatni. Visszavágni pedig nem szoktam őket és így kivirágzik nyárra, aki nagyon akarja, szerintem érdemesebb nyár végén-ősz elején visszavágni, hogy jövőre esetleg virágozzon.

A Rózsák kertben teleltetése

A rózsák általában télállóak, de a hibrid teahibridek, a kis cserepes rózsák és a fiatal tövek védelemre szorulnak.

A rózsatövek tövét kupacolással, takarással érdemes védeni. Kb 20-30 cm magasan a földet, komposztot, vagy fenyőkérget halmozz a tövük köré.

A rózsák ágait takarhatod fagyvédő szövettel, újságpapírokkal, szalmával, lucfenyő-ágakkal, hogy a hideg széltől védje őket. Újságpapírokkal úgy tudod, hogy tekerj több réteg újságpapírt az ágak köré, fóliával átkötve, hogy ne ázzon el, és kötözőzsinórral, madzaggal vagy gumiszalaggal nem túl erősen átkötve(!), de így megfelelő vastagságú védelmet nyújt a hideg, fagy ellen.

Védelem az erkélyen: Kicsit szélvédett helyen vannak nekem az üvegnél. Én vékony pokrócokkal szoktam letakarni a földet és az ágait körbe bugyolálni, olyan 30-50cm magasságig, vagy amilyen magasan akarod. Locsolásnál mindig kicsit szétszedem a pokrócot, aztán vissza. Igaz a tüskéi miatt sokszor beleakad. Március végén egy kis metszés, és sűrűbb locsolások következhetnek.

Magastörzsű rózsa: Télálló fehér textil zsákkal letakarom és heti 1 kis locsolás és márciusra, tavaszra, a zsákot levéve, kicsit visszavágva, már életre is kel.

Kisebb növésű „talaj” magasságú rózsák: Szintén tálálló zsákkal letakarom és heti 1 kis locsolás. Itt is ügyelni kell nehogy túlöntözzük, nem mindig szívja fel. Kicsi a virág, akkor kicsit felemelem és megnézem a kaspót áll e benne a víz és kiöntöm, ekkor jobb 2 hetente locsolni.

Pozsgás Varjúhájféle növények

Télálló fehér zsákokkal szoktam őket is letakarni. Heti 1 pici locsolás csak. Nekem tavaszra mindig túlélik és megállás nélkül nőnek.

Egyéb évelő növények

Őket is letakartam fehér téli zsákokkal, takarófóliával. Heti 1 kis locsolás.

Muskátlik

Szintén letakarom őket textil zsákokkal és olyan 4-5 darabból 2-3 mindig túlélte a teleltetést, de eléggé érzékenyek. Tavasszal átültetem.

További zöld hírek: https://hohoka.com/termeszet-novenyek-zold/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük